czwartek, 20 października 2016

Ragdoll - cudowna rasa


RAGDOLL

Nie będę się dużo rozpisywać na temat rasy – myślę, że jeśli tu trafiliście znacie charakterystykę i tylko szukacie potwierdzenia żeby podjąć decyzję.
Tak – ragdoll to cudowna rasa. Wszystko to o czym czytaliście to prawda. Opiszę może kilka podstawowych zachowań które znam z autopsji.

  • Są jak lalki kiedy bierzemy je na ręce
To niesamowite zjawisko które za każdym razem mnie zaskakuje. 
Wielokrotnie spotykałam się ze zdaniami, że koty nie lubią przebywać na ludzkich rękach. Denerwuje je to i chcą jak najszybciej zejść na ziemię. W przypadku Ragdolli tak się nie dzieje. Zachowują się bardzo spokojnie, przylegając swoim ciałem do naszego.
Jest to niesamowicie odstresowujące uczucie które moim zdaniem tworzy więź kot - właściciel.
Jedyna sytuacja w której kot nie chce być na rękach to wtedy kiedy kot jest głodny. Myślę, że jest to oczywiste.  • Ich futro jest porównywane do futra króliczego
Pamiętam jak pierwszy raz pogłaskałam Ragdolla nie mogłam uwierzyć jak jego futro jest miękkie. Układa się jak ludzki włos i jakby to porównać do reklamy odżywki „włosy są wygładzone od nasady aż po końce”. 
Głaskałam Persa, Brytyjczyka, Main Coona i futro Ragdolla jest zdecydowanie najprzyjemniejsze. 
Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Czesze Ragdolla szczotką tangle teezer dla kotów dwa razy w tygodniu. Nie traci nadmiernie futra (jest to oczywiście również kwestia odżywiania, ale o tym w odrębnym poście).
A co do królika –myślę, że coś w tym może być. Dawno nie miałam okazji pogłaskać królika i nie mam porównania. 


  • Przywiązują się do właściciela jak psy
Po raz kolejny się zgadzam. Ciekawość i chęć bycia z właścicielem takie cechy mogę dopasować do stwierdzenia o przywiązaniu. 
Mogą oglądać z nami telewizję, patrzeć jak gotujemy, prasujemy, wieszamy pranie. Zawsze jest to dla nich ciekawe.
 Jak zabraknie właściciela w polu widzenia to zaczynają charakterystycznie nas przywoływać żeby przypadkiem ich nie ominęło coś ciekawego ; )
Jest to zachowanie dla mnie przyjemne, po raz kolejny można odczuć tutaj więź kot – właściciel. Wyjątek stanowi czas drzemki  popołudniowej. Wszystkie koty aktywne są rano i wieczorem. Po południu odsypiają (co uważam jest dobre dla osób pracujących 9-17. Nie muszą się martwić czy kot się zapłacze, czy będzie się mu nudziło).

Te typowe zachowania Ragdolli zderzone z legendami o tej rasie tworzą obraz idealnej rasy.


Dajcie koniecznie znać co myślicie, co jeszcze chcecie wiedzieć. Z chęcią odpowiem na pytania lub przekieruje w wiarygodne źródła.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz